Pelplin, 1st July to 26th August 2026, Wednesdays, 7 p.m. Pelplin, 1. Juli bis 26. August 2026, Mittwoche, 19.00 Uhr krótko o historii FestiwaluMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych w 6 województwach! W ciągu ostatnich 27 lat zorganizowaliśmy ponad 700 koncertów z udziałem ok. 2.000 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Przeprowadziliśmy 3 kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej, wydaliśmy 4 CD, których nakład rozszedł się całkowicie oraz dokonaliśmy kilku nagrań archiwalnych. Podczas koncertów prezentujemy światową literaturę muzyczną wszystkich epok, dlatego każdy z naszej niespotykanie obszernej publiczności znajdzie coś co wyniesie na długo z naszych wydarzeń. Koncerty mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny, symfoniczny. Na swoim koncie mamy także wiele prawykonań, debiutów, promocji młodych talentów. Obecnie organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a jego Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista GEDYMIN GRUBBA, który w bieżącym roku (2026) obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 750 koncertów, a Dyrektor Festiwalu w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, w 2019 roku uhonorowany KRZYŻEM ZASŁUGI przez Prezydenta RP za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski, a w 2020 roku odznaczeniem kościelnym PRO ECCLESIA ET POPULO. W 2022 roku odebrał MEDAL "GLORIA ARTIS" za całokształt dotychczasowej pracy artystycznej. W bieżącym roku w ramach XXVIII edycji Festiwalu odbędzie się w sumie 21 koncertów, w 10 miejscach na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, z udziałem łącznie ponad 35 wykonawców z Polski, Europy i świata. | ||||||
| ||||||